بلاگ – تمام عرض

آموزش تصویری گام به گام نصب اندروید استودیو، SDK و JDK بر روی ویندوز 10،8،7

توسط 2 جولای 2021

مقدمه ای بر اندروید استودیو

هر برنامه نویسی برای شروع به برنامه نویسی به محیط برنامه نویسی مربوط به آن زبان احتیاج دارد. به عنوان مثال برنامه های ویندوزی در محیط Visual studio با زبان c و یا #C و … نوشته می شوند. ساخت سایت ها با استفاده از زیان PHP یا ASP نوشته می شود . و اما اپلیکیشن های موبایلی با استفاده از زبان java یا kotlin در محیط اندروید استودیو نوشته می شود. پس برای شروع برنامه نویسی در مرحله اول باید اندروید استودیو را نصب کنیم تا بتوانیم اپلیکیشن های خود را در آن محیط توسعه دهیم. در این مقاله صفر تا صد نصب اندروید استودیو را باهم یاد می گیریم.

پیش نیاز نصب اندروید استودیو

حداقل سیستمی که برای نصب اندروید استودیو در ویندوز مورد نیاز است باید به شرح زیر باشد
 • ویندوز 7، 8 و یا 10
 • حداقل رم 4 گیگا بایت (هرچه رم بیشتری در اختیار داشته باشیم سرعت کار با اندروید استودیو بیشتر می شود 8 گیگا بایت رم خوب است و بیشتر از آن عالی)
 • حداقل باید دو گیگابایت فضای هارد دیسک داشته باشیم ولی 4 گیگابایت فضای خالی ایده آل است.
 • مقدار CPU متناسب با رم باید باشد، مثلا رم 4 تا 8گیگا بایت متناسب با CPU های Core i5 می باشد.
 • حداقل رزولوشن (resolution) 1280 × 800
 • داشتن نرم افزار فیلتر شکن قوی و مورد اطمینان

نصب ماشین ران تایم جاوا JRE , JDK

قبل از شروع به نصب اندروید استودیو باید JDK , JRE را در سیستم خود نصب کنیم. در ادامه توضیح مختصری در باره JDK و JRE می دهیم و سپس به ادامه نصب اندروید استودیو می پردازیم.

JRE(Java Runtime Environment) : در ابتدا باید این نکته را بدانیم که زبان برنامه نویسی جاوا Native نیست ، یعنی برای اجرا شدن کدهای جاوا احتیاج به یک ماشین واسط یا همان Run Time است که JRE آن را برای ما فراهم می آورد.

JDK (Java Development Kit) : بسته ای شامل کامپایلر زیان جاوا، کلاس های کتابخانه ای ، ماشین مجازی جاوا (JRE) و فایل راهنمای جاوا، برای اینکه ما بتوانیم از زبان جاوا جهت برنامه نویسی استفاده کنیم ناگزیر به نصب این بسته نرم افزاری می باشیم.

همانطور که ذکر شد بسته JDK ران تایم JRE را نیز شامل می شود، پس با نصب JDK نیازی به نصب مجدد JRE نیست. جاوا زبان رسمی اندروید می باشد که توسط گوگل پشتیبانی می شود. اما جاوا متعلق به شرکت google نمی باشد و شرکت سازنده آن Oracle می باشد. پس برای دانلود آخرین ورژن JDK باید از سایت شرکت oracle  استفاده کنیم. با توجه به تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان دسترسی به تمامی سایت هایی که برای برنامه نویسی اندروید و استفاده از ابزارهای آن می باشد، قطع شده است. لذا باید یک نرم افزار فیلتر شکن و تغییر آی پی قوی برا ادامه نصب JDK و اندروید استودیو داشته باشیم.

و اما برای نصب JDK به لینک زیر رفته و آخرین ورژن از این بسته نرم افزاری را دانلود و نصب می کنیم: https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

نکته: حتما توجه داشته باشید که برای نصب بسته JDK از سایت اصلی آن دانلود کنید و از سایت های متفرقه به هیچ عنوان  استفاده نکنید. بعد از نصب بسته JDK و قبل از نصب اندروید استادیو باید مسیر نصب جاوا را به سیستم عامل (ویندوز) معرفی کنیم تا اندروید استودیو قادر به شناسایی جاوا در ویندوز باشد.

برای این کار باید به صورت زیر عمل کنیم:

1- با تایپ Advance system Setting در منوی استارت یا منوی search این صفحه را باز می کنیم

2- وارد تب advanced  شده و گزینه Environment Variable  را انتخاب می کنیم

3- در پنجره Environment Variable در قسمت System Variable روی گزینه New کلیک می کنیم

4- در پنجره New System Variable مانند شکل زیر در قسمت Variable Name عبارت JAVA_HOME و در قسمت Variable Name مسیر نصب JDK را وارد می کنیم. نکته: جهت تعیین مسیر نصب JDK به مسیر نصب آن رفته و عبارت آن را کپی می کنیم که با توجه به نسخه نصب عبارت پایانی ممکن است با توجه به نسخه آن متفاوت باشد ولی معمولا مسیر نصب در تمامی سیستم ها یک است.

5- پس از تمام مراحل بالا و با زدن کلید ok، مسیر نصب جاوا به سیستم معرفی می شود

پنجره ها را یکی یکی ok می کنیم و در نهایت سیستم را یک بار ریستارت می کنیم. بعد از ریستارت شدن سیستم خود ، می خواهیم مطمئن شوین که JAVA به درستی نصب شده است. برای این کار باید در محیط Command Prompt از دستور java -version استفاده کنیم. برای دسترسی به command Prompt از پنجره RUN  (windows + R) عبارت cmd را اجرا می کنیم.

همانطور که ملاحظه می کنید JDK به صورت موفقیت آمیز به سیستم عامل شناسانده شده است.

نصب گام به گام و تصویری اندروید استودیو

در گام اول باید نسبت به دانلود اندروید استودیو اقدام کنیم، جهت این کار از لینک زیر استفاده می کنیم. لازم به ذکر است که جهت دانلود و نصب و راه اندازی اندروید استودیو در تمامی مراحل باید یک فیلتر شکن قوی جهت تغییر آدرس آی پی در سیستم خود نصب کرده باشیم. https://developer.android.com/studio

پس از دانلود اندروید استودیو از لینک بالا مطابق تصاویر زیر عمل میکنیم.


همانطور که ملاحظه شد تا به اینجای کار نحوه نصب اندروید استودیو آموزش داده شد، پس از اتمام نصب اندروید استودیو و زدن بر روی دکمه finish، اندروید استودیو اجرا می شود.

اندروید استودیو در حال لود شدن می باشد و با توجه به سخت افزارهای سیستم شما این زمان مدتی به طول می انجامد. اگر توانایی انجام کار با لینوکس را دارید و یا از کاربران لینوکس هستید ، اندروید استودیو در سیستم شما خیلی سریعتر اجرا و به روز می شود. پس از انجام لود کامل ابتدا پیغامی مبنی بر وارد کردن تنظیمات از نسخه های قبلی ظاهر می شود.

در صورت انتخاب گزینه اول Config or installation folder تنظیماتی که در نسخه های قبلی نصب شده اندروید استودیو که برروی سیستم خودمان نصب کرده ایم را می توانیم آپلود کنیم، در غیر این صورت با کلیلک بر روی گزینه ok به کار خود ادامه می دهیم. باز هم تاکید می کنم که فیلتر شکن شما همچنان باید روشن باشد.

در صفحه اول توضیحاتی کلی در مورد کاربرد برنامه های اندرویدی می باشد که شامل ویجت های مختلفی از جمله گوشی، تبلت، ساعت هوشمند، خودرو هوشمند، تلویزیون و… که می توان برای تمامی اینها در محیط فراهم شده مختص به خود ویجت برنامه نویسی را انجام داد.

در این مرحله اگر گزینه اول standard را انتخاب کنیم، تمامی تنظیمات پیش فرض را اعمال می کند، با زدن بر روی گزینه دوم Custom جهت شخصی سازی تنظیمات به کار خود ادامه می دهیم.

در این مرحله جهت شناساندن ماشین ران تایم جاوا مسیر پیش فرض را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد تم محیط اندروید استودیو را می توانیم انتخاب کنیم که در این مورد من گزینه darcula که دارای تم تیره و مشکی است را انتخاب کردم.

در مرحله یعد مسیر SDKرا مشخص می کنیم و همچنین در صورت نیاز آخرین نوع SDK و یا هر ورژن دیگری را انتخاب می کنیم. در انتها توضیحات مربوط به SDKو API در اندروید استودیو را به تفصیل شرح خواهیم داد.

تنظیمات مربوط به امولاتور را در این قسمت انجام میدهیم. امولاتور ماشین مجازی اندروید یا AVD می باشد که به جهت تست کردن برنامه در محیط ویجت های پیشنهادی (گوشی، تبلت و …) مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال میزان رم اختصاصی به امولاتور را می توانیم در این قسمت انتخاب کنیم. اگر رم سیستم شما محدود می باشد می توان مقدار مینیمم را انتخاب کرد و در صورت محدود نبودن رم سیستم می توان حداقل 1 گیگابایت رم را به امولاتور اختصاص داد.

در این مرحله می توان تمام تنظیماتی که انجام داده ایم را مشاهده کنیم و در صورت نیاز به عقب برگشته(previous) و تنظیمات را ویرایش کنیم.


در مراحل پایانی و هنگامی که نرم افزار یفلتر شکن خود همچنان برقرار می باشد ، اندروید استودیو شروع به نصب برنامه و دانلود SDK مورد نظر می کند. در نهایت با کلیک بر روی گزینه finish اندروید استودیو اجرا می شود و با تصویر زیر مواجه می شویم.

در این قسمت می توان پروژه جدید اضافه کرد و یا پرژه های قبلی را ایمپورت کرد. فعلا با این گزینه ها کاری نداریم. از قسمت configure گزینه SDK Manager را انتخاب می کنیم. اول باید مطمئن شویم که آدرسی که برای SDK خود انتخاب کردیم با آدرس موجود در SDK Manager یکی باشد.

با زدن تیک Show Package Details  می توان جزییات ابزار و کامپوننت ها را مشاهده کرد.

SDK Tools هم به همین صورت می توان عمل کرد. گزینه های مورد نیاز را تیک زده و نصب می کنیم. لازم به ذکر است که وی پی ان همچنان باید روشن باشد. پس از دانلود موارد خواسته شده و نصب آنها توسط اندروید استودیو، می توان شروع به برنامه نویسی و ایجاد پروژه کرد. اما قبل از شروع مفاهیمی وجود دارند که یادگیری آنها خالی از لطف نیست.

این موارد عبارتند از:

SDK (Software Development Kit) : مخفف شده بسته توسعه نرم افزار است. به چه کاری می آید؟ هر شرکت یا سازمانی که پلتفرم خاص خود را دارد با ارایه SDK به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا نسبت به توسعه آن پلتفرم در مقیاس های گوناگون اقدام نمایند. در حقیقت به بیان ساده تر یک SDK مجموعه ای از ابزارها (مثل کتابخانه ها، توابع کامپایل شده، کلاس ها و …) می باشد که به جهت راحت تر کردن برنامه نویسی برای یک محیط خاص (در اینجا اندروید) در اختیار برنامه نویس قرار می گیرد. همانطور هم توضیح داده شد نحوه دانلود و نصب آخرین و بروز ترین  SDK های اندروید ارایه گردید. API (Application Programming Interface): مخفف شده عبارت رابط برنامه نویسی نرم افزار می باشد که در اندروید بسته به نسخه سیستم عال اندرروید چندین API وجود دارد. در زمان نوشتن این مقاله تا API 32  در اندروید وجود دارد. API در کل به مجموعه ای از کدها گفته می شود که شرکت سازنده پلتفرم در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد تا بتوانند راحت تر و طبق یک استاندارد مشخص از امکانات آن پلتفرم استفاده کنند. یه عنوان مثال API گوگل ترنسلیت و … لازم به ذکر است که API در درون بسته های توسعه نرم افزار SDK می باشد. تا به اینجا شما با نصب اندروید استودیو و راه اندازی آن و با برخی مفاهیم اساسی در اندروید استودیو آشنا شدید. لطفا با نظرات خود ما را در بهتر شدن آموزش ها یاری کنید.

 

مسیر راه

توسط 15 ژوئن 2021

اندروید چیست؟

اندروید (Android) یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده می شود. امروزه با ورود گوش های هوشمند در تمامی عرصه ها روز به روز استفاده از پتانسیل های این سیستم عامل بیشتر مورد تمرکز قرار میگیرد به نحوی که شرکت ها و استارت اپ های بزرگ سعی در راه اندازی انواع اپلیکیشن ها در غالب این سیستم ها دارند. اندروید به‌حدی قدرت‌مند شده که قلمروی خود را تا کسب 80% بازار جهانی گوشی‌های هوشمند گسترش داده است و فرصت ویژه‌ای برای دوست‌دارانش فراهم کرده تا در هر گوشه از جهان دست به خلق محصول بزنند و کارفرمای خود باشند. کافی‌ست واقعا عاشق برنامه نویسی اندروید باشید تا فرصت‌های ویژه شغلی و ارتقای درآمد به سمت شما سرازیر شوند.

بر اساس آماری که هر ساله مجله فربس اعلام می کند حدود ۳۰ درصد سرمایه داران دنیا در حوزه فناوری فعالیت دارند و ۸۰ درصد سرمایه داران جوان دنیا نیز در این حوزه هستند.

اندروید نیز به عنوان یک سیستم عاملی که بیش از ۸۰ درصد موبایل ها و تبلت ها را فرا گرفته، به عنوان پیشتاز این صنعت در حال رشد و نمو است. روزانه بیش از میلیون ها برنامه پولی از بازارهای اینترنتی خریداری می شود که هزینه بسیار زیادی را به جیب سازندگانش سرازیر می کند و میلیاردهای جوان بسیاری را به دنیای حال معرفی کرده است. بازار برنامه نويسي اندرويد بعد از برنامه نويسي وب از لحاظ درآمدي و بازار كار رتبه دوم را در مدت زمان كمي به خود اختصاص داده است. پيش بيني مي شود كه با توجه به همه گير بودن گوشي هاي هوشمند و كاربري بودن برنامه هاي اندرويدي در آينده اي نزديك رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

چرا برنامه نويسي اندرويد را بايد ياد بگيريم؟

امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. بنابراین با ظهور گوشی های هوشمند به ویژه گوشی های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، بازاری جدید و بزرگ برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایجاد شد. به تدریج با افزایش کاربرد این دستگاه ها در میان مردم و احساس نیاز به نرم افزارهای مختلف، بازار اپلیکیشن های موبایل روز به روز گسترده تر شد و بسیار رونق گرفت. بر این اساس برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایلی به یکی از محبوب ترین و پردرآمدترین شاخه های برنامه نویسی تبدیل شد.   برنامه نویسی اندروید یکی از بروزترین و پرکاربرد ترین و در عین حال پر درآمد ترین حوزه در برنامه نویسی می باشد ، زیرا با وجود مارکت های خارجی و ایرانی فروش محصول شما به صورت تعداد بالا بسیار راحت بوده و همچنین درآمد بالایی دارد ، همچنين علاوه بر فروش برنامه اندرویدی شما در مارکت ها ، سفارش پروژه اندروید نیز در ایران و خارج از آن بسیار رونق دارد.

در يك كلام، بهترين و راحت ترين راه درآمد زايي و به ثروت رسيدن در حوزه برنامه نويسي و نرم افزار ، برنامه نويسي اندرويد است. يك راه ميانبر در كسب ثروت.

يك برنامه نويس اندرويد چطور ميليونر مي شود؟

برنامه نویسی موبایل یکی از پرسود ترین تخصص های در بین زبان های برنامه نویسی می باشد. برای کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید شما می توانید به صورت زير اقدام کنید: 1.با توسعه یک برنامه موبایلی و انتشار و فروش آن در مارکت های اندرویدی(مانند google play)، درآمد بالايي کسب کنید. بسته به ايده و تبليغات و كارايي و ساير فاكتورها ي اپليكيشن طراحي شده درآمد شما مي تواند در اين حوزه ميلياردي باشد. 2.با فروش مهارت خود به سازمان هایی که نیاز به یک برنامه نویس اندروید دارند، گسب درآمد کنید . با مراجعه به سایت هایی نظیر ایران تلنت و جابینجا می توانید ببیند که درآمد یک برنامه نویس اندروید حرفه ای از 10 تا 50 میلیون تومان با مزایای مختلف می باشد. 3.انجام پروژه هاي اندرويدي براي سازمانها، شركت ها ، افراد و …(كه در كوتاه مدت درآمد متوسط و در ميان مدت و بلند مدت درآمد بالايي دارد) 4.آموزش برنامه نويسي اندرويد به ديگر افزاد و سازمان ها (با توجه به تخصص ، تسلط و تجربه كاري در آمد ميليوني در انتظارتان است) با بیش از 3 میلیارد کاربر تلفن های هوشمند در سراسر جهان، جای تعجب نیست که صنعت اپلیکیشن موبایل درحال پیشرفت است. اگر به آمار دانلود و استفاده از اپلیکیشن های موبایل نگاهی بیاندازیم متوجه میشویم که میزان استفاده از اپلیکیشن و نفوذ موبایلهای هوشمند هنوز هم با سرعت در حال رشد است و هیچ نشانه ای از کند شدن این رشد در آینده ای قابل پیش بینی نیست. پس با كمي زيركي و ايده پردازي مي توان قسمت كمي از اين بازار بزرگ را در اختيار گرفت و به درآمد هاي باور نكردني رسيد.

راه اصلي رسيدن به ثروت در برنامه نويسي موبايل ، صبر، تلاش، پشتكار و يادگيري مداوم است.

چگونه برنامه نويسي اندرويد را ياد بگيريم؟

براي برنامه نويس اندرويد شدن ، با توجه به سطح تجربه و كاركردن شما با برنامه نويسي (در هر حوزه اي) ، تيم اندرويد يار دوره هاي زير را متناسب با دانشجويان طراحي و آماده كرده است. دوره هاي آماتور: مخصوص افرادي كه هيچ پيش زمينه اي (يا آشنايي خيلي كم) از برنامه نويسي و مفاهيم آن ندارند، در اين دوره با مفاهيم اساسي برنامه نويسي ، دستورات و اصول اوليه آن آشنا مي شويد. با توجه به اين كه برنامه نويسي اندرويد با استفاده از زبان جاوا در محيط اندرويد استاديو انجام مي شود، در اين دوره با زبان java و محيط اندرويد استاديو و زبان طراحي آن XML آشنا مي شويد. اصول طراحي يك اپليكيشن و مسائل Front end و Back end تدرسي مي شويد.نمونه اي از سرفصل هاي اين دوره:

 • آشنايي با زبان هاي برنامه نويسي
 • آشنايي با اصول برنامه نويسي
 • آموزش و مرور دستورات برنامه نويسي در جاوا
 • آموزش برنامه نويسي شي گرا (Object Oriented Programming)
 • كلاس بندي و كپسوله سازي و چند ريختي در برنامه نويسي (از مفاهيم اساسي برنامه نويسي)
 • اصول طراحي رابط كاربري (UI) در اپليكيشن هاي موبايلي
 • آشنايي با چرخه حيات اكتيويتي در اندرويد
 • آموزش نصب و راه اندازي اندرويد استاديو
 • SDK و JDK چيست؟
 • Gradle ها در اندرويد استاديو
 • شبيه ساز در اندرويد (AVD يا Geny Motion)
 • و…

نگران نباشيد، متخصص شدن شما، تخصص ماست.

دوره هاي تكميلي: در اين دوره با علم به اين مطلب كه دانشجو مفاهيم دوره قبل را آموخته است و يا از قبل آموزش ديده است دوره هاي تكميلي برنامه نويسي اندروي آموزش داده مي شود، نمونه اين از سر فصل هاي اين دوره به شرح زير مي باشد:

 • آشنايي با Intent
 • ليست ها در اندرويد
 • آشنایی با Spinner ساده و طراحی Spinner اختصاصی در اندروید
 • آشنایی با SharedPreference در اندروید
 • کار با فایل ها در اندروید
 • استفاده از داده های به فرمت json و xml در اندروید
 • کار با دیتابیس (Database)
 • دیتابیس SQLite در اندروید
 • فرگمنت (Fragment)
 • نمایش لیست ها با استفاده از RecyclerView
 • استفاده از انیمیشن های xml
 • و…

تمامي دوره هاي تيم اندرويد يار در محيط android studio تدريس مي شود، پلتفرم هاي ديگري جهت ساخت اپليكيشن موبايل وجود دارند اما android studio تنها پلتفورمي مي باشد كه توسط google به طور رايگان پشتيباني و به روز رساني مي شود.

دوره هاي پيشرفته: در اين دوره شما با متخصص شدن در برنامه نويسي اندرويد تنها يك قدم فاصله داريد، در دو دوره قبلي شما مفاهیم اصلی و عمومی در برنامه اندروید را فرا گرفتید. در اين دوره مفاهيم پيشرفته تر بيان شده است، نمونه سرفصل هاي اين دوره :

 • ساخت ویوهای اختصاصی
 • شنایی با SnackBar و اعمال تغییرات برای شخصی سازی اسنک بار
 • ارتباط با اینترنت در اندروید
 • استفاده از کتابخانه Volley برای ارتباط ساده تر و آشنایی با متدهای مختلف آن
 • استفاده از GPS – آپدیت وضعیت کاربر در صورت تغییر مکان و یا با فواصل زمانی مشخص
 • آشنایی با BroadcastReceiver
 • آشنایی با بلوتوث
 • دانلود فایل از اینترنت در اندروید
 • استفاده از حساب کاربری گوگل برای ورود به برنامه و تشخیص کاربران
 • و…

نحوه برگزاري دوره ها:

دوره هاي ذكر شده در بالا به 4 صورت زير و با انتخاب و ثبت نام دانشجو صورت مي پذيرد، تيم اندرويديار سعي كرده است كه با استفاده از تخصص و تجربه سالها آموزش در اين زمينه متناسب با سطح دانشجو دوره و نحوه برگزاري دوره را با مشاوره و تعيين سطح دانشجو در اختيار ايشان قرار دهد. دوره هاي پروژه محور(تحليل سورس كد اپليكيش هاي موجود): هم به صورت دوره جداگانه تدريس مي شود و هم به صورت دوره هاي مكمل در كنار دوره هاي تكميلي و پيشرفته. دوره هاي غير حضوري و آنلاين: هر سه دوره مقدماتي ، تكميلي و پيشرفته به صورت آنلاين با توجه به سطح دانشجو و با استفاده از پروژه هاي كاربردي در حداقل 24 جلسه صورت مي گيرد. دوره هاي غير حضوري و تماشاي ويديو هاي آموزشي همراه با پشتيباني مدرس دوره: در اين نوع برگزاري دوره شما مي توانيد فيلم هاي آموزشي مخصوص به دوره خود را پس از خريد دوره دانلود كرده و آموزش ببينيد. لازم به ذكر است كه پشتيباني 24 ساعته توسط مدرس دوره صورت مي گيرد. دوره هاي حضوري (با توجه به شيوع ويروس كرونا اين دوره هاي تا اطلاع ثانوي برگزار نمي گردد)

بعد از پايان دوره:

پس از اتمام دوره شما يك متخصص در زمينه برنامه نويسي اندرويد مي باشيد كه مي توانيد پروژه هاي گوناگوني را تحويل دهيد و يا به صورت فريلنسري كار كنيد و يا در شركتي مشغول به كار در زمينه تخصصي خود شويد ويا حتي در زمينه هاي توليد اپليكيشن با تيم اندرويد يار همكاري داشته باشيد. در هر صورت بعد از اتمام اين دوره شما مي توانيد از طريق تخصصي كه پيدا كرده ايد به درآمد زايي بالايي برسيد. جهت برقراري ارتباط و دريافت مشاوره با مدرس دوره از طريق شماره تلفن هاي سايت و يا تلگرام و اينستاگرام با ما در ارتباط باشيد.

  سبد خرید