Blog

آموزش تصویری گام به گام نصب اندروید استودیو، SDK و JDK بر روی ویندوز 10،8،7

توسط اندروید استودیودر 2 جولای 2021

مقدمه ای بر اندروید استودیو

هر برنامه نویسی برای شروع به برنامه نویسی به محیط برنامه نویسی مربوط به آن زبان احتیاج دارد. به عنوان مثال برنامه های ویندوزی در محیط Visual studio با زبان c و یا #C و … نوشته می شوند. ساخت سایت ها با استفاده از زیان PHP یا ASP نوشته می شود . و اما اپلیکیشن های موبایلی با استفاده از زبان java یا kotlin در محیط اندروید استودیو نوشته می شود. پس برای شروع برنامه نویسی در مرحله اول باید اندروید استودیو را نصب کنیم تا بتوانیم اپلیکیشن های خود را در آن محیط توسعه دهیم. در این مقاله صفر تا صد نصب اندروید استودیو را باهم یاد می گیریم.

پیش نیاز نصب اندروید استودیو

حداقل سیستمی که برای نصب اندروید استودیو در ویندوز مورد نیاز است باید به شرح زیر باشد

نصب ماشین ران تایم جاوا JRE , JDK

قبل از شروع به نصب اندروید استودیو باید JDK , JRE را در سیستم خود نصب کنیم. در ادامه توضیح مختصری در باره JDK و JRE می دهیم و سپس به ادامه نصب اندروید استودیو می پردازیم.

JRE(Java Runtime Environment) : در ابتدا باید این نکته را بدانیم که زبان برنامه نویسی جاوا Native نیست ، یعنی برای اجرا شدن کدهای جاوا احتیاج به یک ماشین واسط یا همان Run Time است که JRE آن را برای ما فراهم می آورد.

JDK (Java Development Kit) : بسته ای شامل کامپایلر زیان جاوا، کلاس های کتابخانه ای ، ماشین مجازی جاوا (JRE) و فایل راهنمای جاوا، برای اینکه ما بتوانیم از زبان جاوا جهت برنامه نویسی استفاده کنیم ناگزیر به نصب این بسته نرم افزاری می باشیم.

همانطور که ذکر شد بسته JDK ران تایم JRE را نیز شامل می شود، پس با نصب JDK نیازی به نصب مجدد JRE نیست. جاوا زبان رسمی اندروید می باشد که توسط گوگل پشتیبانی می شود. اما جاوا متعلق به شرکت google نمی باشد و شرکت سازنده آن Oracle می باشد. پس برای دانلود آخرین ورژن JDK باید از سایت شرکت oracle  استفاده کنیم. با توجه به تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان دسترسی به تمامی سایت هایی که برای برنامه نویسی اندروید و استفاده از ابزارهای آن می باشد، قطع شده است. لذا باید یک نرم افزار فیلتر شکن و تغییر آی پی قوی برا ادامه نصب JDK و اندروید استودیو داشته باشیم.

و اما برای نصب JDK به لینک زیر رفته و آخرین ورژن از این بسته نرم افزاری را دانلود و نصب می کنیم: https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html 

نکته: حتما توجه داشته باشید که برای نصب بسته JDK از سایت اصلی آن دانلود کنید و از سایت های متفرقه به هیچ عنوان  استفاده نکنید. بعد از نصب بسته JDK و قبل از نصب اندروید استادیو باید مسیر نصب جاوا را به سیستم عامل (ویندوز) معرفی کنیم تا اندروید استودیو قادر به شناسایی جاوا در ویندوز باشد.

برای این کار باید به صورت زیر عمل کنیم:

1- با تایپ Advance system Setting در منوی استارت یا منوی search این صفحه را باز می کنیم

2- وارد تب advanced  شده و گزینه Environment Variable  را انتخاب می کنیم

3- در پنجره Environment Variable در قسمت System Variable روی گزینه New کلیک می کنیم

4- در پنجره New System Variable مانند شکل زیر در قسمت Variable Name عبارت JAVA_HOME و در قسمت Variable Name مسیر نصب JDK را وارد می کنیم. نکته: جهت تعیین مسیر نصب JDK به مسیر نصب آن رفته و عبارت آن را کپی می کنیم که با توجه به نسخه نصب عبارت پایانی ممکن است با توجه به نسخه آن متفاوت باشد ولی معمولا مسیر نصب در تمامی سیستم ها یک است.

5- پس از تمام مراحل بالا و با زدن کلید ok، مسیر نصب جاوا به سیستم معرفی می شود

پنجره ها را یکی یکی ok می کنیم و در نهایت سیستم را یک بار ریستارت می کنیم. بعد از ریستارت شدن سیستم خود ، می خواهیم مطمئن شوین که JAVA به درستی نصب شده است. برای این کار باید در محیط Command Prompt از دستور java -version استفاده کنیم. برای دسترسی به command Prompt از پنجره RUN  (windows + R) عبارت cmd را اجرا می کنیم.

همانطور که ملاحظه می کنید JDK به صورت موفقیت آمیز به سیستم عامل شناسانده شده است.  

نصب گام به گام و تصویری اندروید استودیو

در گام اول باید نسبت به دانلود اندروید استودیو اقدام کنیم، جهت این کار از لینک زیر استفاده می کنیم. لازم به ذکر است که جهت دانلود و نصب و راه اندازی اندروید استودیو در تمامی مراحل باید یک فیلتر شکن قوی جهت تغییر آدرس آی پی در سیستم خود نصب کرده باشیم. https://developer.android.com/studio

پس از دانلود اندروید استودیو از لینک بالا مطابق تصاویر زیر عمل میکنیم.

  همانطور که ملاحظه شد تا به اینجای کار نحوه نصب اندروید استودیو آموزش داده شد، پس از اتمام نصب اندروید استودیو و زدن بر روی دکمه finish، اندروید استودیو اجرا می شود.

اندروید استودیو در حال لود شدن می باشد و با توجه به سخت افزارهای سیستم شما این زمان مدتی به طول می انجامد. اگر توانایی انجام کار با لینوکس را دارید و یا از کاربران لینوکس هستید ، اندروید استودیو در سیستم شما خیلی سریعتر اجرا و به روز می شود. پس از انجام لود کامل ابتدا پیغامی مبنی بر وارد کردن تنظیمات از نسخه های قبلی ظاهر می شود.

در صورت انتخاب گزینه اول Config or installation folder تنظیماتی که در نسخه های قبلی نصب شده اندروید استودیو که برروی سیستم خودمان نصب کرده ایم را می توانیم آپلود کنیم، در غیر این صورت با کلیلک بر روی گزینه ok به کار خود ادامه می دهیم. باز هم تاکید می کنم که فیلتر شکن شما همچنان باید روشن باشد.

در صفحه اول توضیحاتی کلی در مورد کاربرد برنامه های اندرویدی می باشد که شامل ویجت های مختلفی از جمله گوشی، تبلت، ساعت هوشمند، خودرو هوشمند، تلویزیون و… که می توان برای تمامی اینها در محیط فراهم شده مختص به خود ویجت برنامه نویسی را انجام داد.

در این مرحله اگر گزینه اول standard را انتخاب کنیم، تمامی تنظیمات پیش فرض را اعمال می کند، با زدن بر روی گزینه دوم Custom جهت شخصی سازی تنظیمات به کار خود ادامه می دهیم.

در این مرحله جهت شناساندن ماشین ران تایم جاوا مسیر پیش فرض را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد تم محیط اندروید استودیو را می توانیم انتخاب کنیم که در این مورد من گزینه darcula که دارای تم تیره و مشکی است را انتخاب کردم.

در مرحله یعد مسیر SDKرا مشخص می کنیم و همچنین در صورت نیاز آخرین نوع SDK و یا هر ورژن دیگری را انتخاب می کنیم. در انتها توضیحات مربوط به SDKو API در اندروید استودیو را به تفصیل شرح خواهیم داد.

تنظیمات مربوط به امولاتور را در این قسمت انجام میدهیم. امولاتور ماشین مجازی اندروید یا AVD می باشد که به جهت تست کردن برنامه در محیط ویجت های پیشنهادی (گوشی، تبلت و …) مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال میزان رم اختصاصی به امولاتور را می توانیم در این قسمت انتخاب کنیم. اگر رم سیستم شما محدود می باشد می توان مقدار مینیمم را انتخاب کرد و در صورت محدود نبودن رم سیستم می توان حداقل 1 گیگابایت رم را به امولاتور اختصاص داد.

در این مرحله می توان تمام تنظیماتی که انجام داده ایم را مشاهده کنیم و در صورت نیاز به عقب برگشته(previous) و تنظیمات را ویرایش کنیم.

در مراحل پایانی و هنگامی که نرم افزار یفلتر شکن خود همچنان برقرار می باشد ، اندروید استودیو شروع به نصب برنامه و دانلود SDK مورد نظر می کند. در نهایت با کلیک بر روی گزینه finish اندروید استودیو اجرا می شود و با تصویر زیر مواجه می شویم.

در این قسمت می توان پروژه جدید اضافه کرد و یا پرژه های قبلی را ایمپورت کرد. فعلا با این گزینه ها کاری نداریم. از قسمت configure گزینه SDK Manager را انتخاب می کنیم. اول باید مطمئن شویم که آدرسی که برای SDK خود انتخاب کردیم با آدرس موجود در SDK Manager یکی باشد.

با زدن تیک Show Package Details  می توان جزییات ابزار و کامپوننت ها را مشاهده کرد.

SDK Tools هم به همین صورت می توان عمل کرد. گزینه های مورد نیاز را تیک زده و نصب می کنیم. لازم به ذکر است که وی پی ان همچنان باید روشن باشد. پس از دانلود موارد خواسته شده و نصب آنها توسط اندروید استودیو، می توان شروع به برنامه نویسی و ایجاد پروژه کرد. اما قبل از شروع مفاهیمی وجود دارند که یادگیری آنها خالی از لطف نیست.
این موارد عبارتند از:
SDK (Software Development Kit) : مخفف شده بسته توسعه نرم افزار است. به چه کاری می آید؟ هر شرکت یا سازمانی که پلتفرم خاص خود را دارد با ارایه SDK به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا نسبت به توسعه آن پلتفرم در مقیاس های گوناگون اقدام نمایند. در حقیقت به بیان ساده تر یک SDK مجموعه ای از ابزارها (مثل کتابخانه ها، توابع کامپایل شده، کلاس ها و …) می باشد که به جهت راحت تر کردن برنامه نویسی برای یک محیط خاص (در اینجا اندروید) در اختیار برنامه نویس قرار می گیرد. همانطور هم توضیح داده شد نحوه دانلود و نصب آخرین و بروز ترین  SDK های اندروید ارایه گردید.
 
API (Application Programming Interface): مخفف شده عبارت رابط برنامه نویسی نرم افزار می باشد که در اندروید بسته به نسخه سیستم عال اندرروید چندین API وجود دارد. در زمان نوشتن این مقاله تا API 32  در اندروید وجود دارد. API در کل به مجموعه ای از کدها گفته می شود که شرکت سازنده پلتفرم در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد تا بتوانند راحت تر و طبق یک استاندارد مشخص از امکانات آن پلتفرم استفاده کنند. یه عنوان مثال API گوگل ترنسلیت و … لازم به ذکر است که API در درون بسته های توسعه نرم افزار SDK می باشد. تا به اینجا شما با نصب اندروید استودیو و راه اندازی آن و با برخی مفاهیم اساسی در اندروید استودیو آشنا شدید. لطفا با نظرات خود ما را در بهتر شدن آموزش ها یاری کنید.
 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید